FSR 11-2013
Uspjela akcija OFS-a „Kruh sv. Elizabete“
Nacionalna skupština OFS-a zaključila je 2012. godine u Splitu, da se ove godine organizira akcija „Kruh sv. Elizabete“ za blagdan sv. Elizabete Ugarske. Siniša Pucić, nacionalni povjerenik za Caritas OFS-a, poslao je koncem mjeseca listopada obavijest da će se tijekom trodnevnice pred blagdan sv. Elizabete i na sam blagdan ove Svetice, 14.-17. studenog, održati I. nacionalna karitativna akcija „Kruh sv. Elizabete“ za najsiromašnije i usamljene osobe grada Vukovara. Vijeće našeg bratstva OFS-a prihvatilo se organiziranja ove akcije, dakako u dogovoru sa župnikom fra Martinom Jakovićem, u crkvi sv. Antuna. Akcija je jako dobro uspjela. Članovi OFS-a primali su tijekom dežuranja trajne živežne namirnice kao i novac za nabavu živežnih namirnica, što će sve biti proslijeđeno u Vukovar. Živežnih namirnica skupljeno je za jedan kombi te još 10.320,00 kn i 20 €. Zahvaljujemo Župniku na razumijevanju i članovima OFS-a na dežuranju! Ovu akciju proveo je OFS i Frama diljem cijele Hrvatske.
FSR 10-2013 u PDF-u
Tri novakinje bratstva OFS-a položile zavjete
Na drugu nedjelju u mjesecu, 10. listopada 2013., u crkvi Svetog Duha, pod Misom u 17 sati, koju je predvodio duhovni asistent OFS-a, a u koncelebraciji fra Ivana Penave, tri novakinje našeg bratstva OFS-a položile su svoje privremene zavjete ili dale obećanja da će nasljedovati Isusa Krista po primjeru sv. Franje Asiškoga: s. Kata Penava, majka našeg fra Ivana Penave, s. Dijana (Marija) Šmidlehner i s. Anita (Monika) Turek. Ovom obredu prisustvovao je veći broj svetoduških članova OFS-a i Frame te rodbina zavjetovanica. Pod Misom je svirao i pjevao zbor mladih župe sv. Antuna, kojeg vodi framašica Antonija Perković. Zavjete je primila s. Marina Alilović, min. bratstva, a svjedokinje su bile njihove učiteljice u novicijatu: s. Štefica Kralj i s. Snježana Vrbanić. Nakon Mise bilo je zajedničko druženje u dvorani Antonio uz kolače i sokove. Zahvaljujemo sestrama koje su napravile kolače! S. Kati, s. Dijani i s. Aniti od srca čestitamo i želimo da im sv. Franjo bude put prema svetosti! – Zahvaljujemo s. Štefici i s. Snježani na poukama koje su držale u novicijatu!
TEMA:GRADITELJI MIRA U SVIJETU NASILJA – MEĐURELIGIJSKI DIJALOG
MV OFS za 06-13 u pdf-u.
5. kolovoza 2013. je bila 10. obljetnica smrti b. Luke Lopina, uglednog člana FSR-a svetoduškog bratstva. – Tom prigodom bili su na Sljemenu, gdje je 5. kolovoza 2003. i umro gosp. Luka Lopina: s. Ljiljana Marić, zamjenica ministrice bratstva OFS-a, s. Dragica Petković, blagajnica bratstva, s. Štefica Kralj, učiteljica formacije (novaka), s. Marica Čabraja, b. Ivan Miletić i fra Augustin Kordić, duhovni asistent. Polazak na Sljeme autobusom (žičara već niz godina ne radi) bio je u 9 sati s Mihaljevca. Po dolasku na Sljeme (kod hotela „Snježna kraljica“) hodočasnici-izletnici sa Svetog Duha uputili su se prema crkvi Kraljici Hrvata, Majci Božjoj Sljemenskoj. Tu smo najprije nešto malo založili. Kad smo počeli moliti krunicu, pridružio se i b. Ivan Miletić, koji je stigao autobusom sat vremena kasnije. Poslije krunice i Lauretanskih litanija pročitan je kratki životopis pok. Luke Lopina. S. Ljiljana i b. Ivan, naime, nisu ga poznavali. Potom je pročitan kratki životopis sluge Božjega Ante Tomičića, hrvatskog franjevca kapucina. – Sv. Misu u 12 sati predvodio je sljemenski župnik p. Josip Rožmarić, u koncelebraciji fra Augustina Kordića. Fra Augustin je slavio Misu za b. Luku Lopinu; a Misu su za pokoj njegove duše prikazali i članovo našeg OFS-a na Sljemenu. – Poslije Mise bio je ručak iz torbe. Što je tko donio od hrane to je sve bilo stavljeno na stol i zajednički blagovano. Nakon ručka pošli smo na Činovničku livadu. Najprije smo došli na mjesto gdje je b. Luka prije 10 godina umro i tu izmolili Očenaš, Zdravomarijo, Pokoj vječni i Slavaocu za b. Luku; ali smo se preporučili i njemu u molitve. – Uslijedio je rekreacijski dio. B. Ivan i fra Augustin igrali su badmigton, a malo kasnije svi smo zajedno igrali domino. Bilo je jako lijepo. Vrijeme prije podne vrlo ugodno i svježe; poneki su obukli i nešto toplije, što popodne više nije bilo potrebno. – Nakon toga pošli smo kod televizijskog tornja i na terasi restorana popili piće ili kavu, što je tko želio. I na koncu smo se uputili prema Tomislavovom domu, odakle smo se u 17 sati uputili autobusom za Zagreb do Šestina, a odatle drugim autobusom do Britanskog trga, pa tramvajem ili autobusom opet svojim kućama. Bogu hvala na ovom prelijepom danu!
A.K.
Formacija – MVOFS-a – travanj 2013 u pdf-u (ovdje)
Izvadak iz listića;
Opća deklaracija o ljudskim pravima
Sva ljudska bića rađaju se slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima. Ona su obdarena razumom i sviješću pa jedna prema drugima trebaju postupati u duhu bratstva (čl. 1). Opća deklaracija o ljudskim pravima je dokument koji utvrđuje temeljna prava svakog ljudskog bića, a potpisan je u Parizu 10. prosinca 1948. Njezino pisanje potaknuli su Ujedinjeni narodi kako bi se mogla primijeniti u svim zemljama članicama. Opća deklaracija o ljudskim pravima je etički kodeks od temeljne povijesne važnosti: ona je zapravo prvi dokument koji je odobrio opća prava svakog ljudskog bića (u svakom povijesnom razdoblju i u svakom dijelu svijeta).
Ona je izravan rezultat Povelje Ujedinjenih naroda, prvog dokumenta koji daje prednost pravima pojedinca nad pravima države. Deklaracija se sastoji od 30 članaka, a svaki od njih potvrđuje određeno pravo na takav način da zajedno određuju osobu priznavanjem tih „prava“ kao skladne cjeline. U slučaju da samo jedno od tih prava nije priznato ili ostvareno, povrijeđeno je dostojanstvo osobe. – Kada je na Općoj skupštini 1948. godine donesena Deklaracija, taj čin se smatrao prvim korakom u stvaranju buduće „Međunarodne povelje o ljudskim pravima čovjeka“, koja bi imala i pravnu i moralnu vrijednost. Trebalo je deset godina da dovoljan broj država ratificira sporazume, koji su tek tada postali valjani. Zaista, bilo je potrebno 35 ratifikacija (ili odobrenja). Kada su dostigli taj broj, 3. siječnja 1976. na snagu je stupio Međunarodni pakt o gospodarskim, socijalnim i kulturnim pravima. Međunarodni pakt o građanskim i političkim pravima, zajedno sa svojim dopunskim Protokolom (koji je već ratificiralo deset zemalja, što je minimalan broj ratifikacija potrebnih za stupanje na snagu), donesen je 23. ožujka 1976.
Svaka država koja je ratificirala Međunarodni pakt o građanskim i političkim pravima obvezala se da će zakonima zaštititi svoje građane od okrutnog, nehumanog ili ponižavajućeg ponašanja. Povelja tvrdi da svako ljudsko biće ima pravo na život, slobodu, osobnu sigurnost i poštovanje svoga privatnog života. Ona također zabranjuje ropstvo i jamči pravo propisanog postupka, te štiti pojedinca od samovoljnog uhićenja, zatvora ili izgona. Ona priznaje pravo na slobodu mišljenja pojedinca, savjesti i vjere, slobodu izražavanja i udruživanja, pravo na mirna okupljanja i na napuštanje zemlje. Svaka država koja prihvaća Međunarodni pakt o gospodarskim, socijalnim i kulturnim pravima prepoznaje da je njezina dužnost poticati razvoj životnih uvjeta svojih stanovnika. Priznaje pravo svake osobe na rad, pravednu plaću, zdravstveno osiguranje i odgovarajući životni standard – posebno naglašavajući zaštitu od gladi – kao i na zdravlje i obrazovanje. Također se obavezuje da će svakoj osobi omogućiti pravo na osnivanje sindikata i pridruživanje sindikatima po svom izboru.
Svetoduška zajednica FSR listić za 7-8 mj. 2013 u pdf-u (ovdje)
Hodočašće – izlet na Sljeme
Kao što je dogovoreno, 5. kolovoza (ponedjeljak), na blagdan Gospe Snježne i na Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, naše bratstvo OFS-a hodočasti Majci Božjoj Sljemenskoj Kraljici Hrvata; dakako, s ovim je spojen i izlet na Sljeme. Ove godine, naime, navršava se 10 godina otkada je upravo na Sljemenu (5. 8. 2003) umro b. Luka Lopina, ugledni član našeg bratstva OFS-a, pa ćemo sv. Misu prikazati za pokoj njegove duše. Poslije njegove smrti nismo kao bratstvo bili na Sljemenu, a prije toga išli smo tamo redovito. Polazak na Sljeme je autobusom s Mihaljevca u 9 sati do hotela „Snježna kraljica“. Službena Misa je u 12 sati za domovinu, pa ćemo se mi priključiti toj Misi. A prije toga izmolit ćemo krunicu i druge molitve. Poslije Mise je ručak (iz torbe, svatko nosi sa sobom). Poslije ručka vrijeme je za šetnju, igru … A u 17,40 sati povratak je autobusom od „Snježne kraljice“ u Zagreb. Pozivamo članove OFS-a da pođu na ovo hodočašće-izlet na Sljeme. Državni je praznik i neradni dan. Pozivamo i članove Frame da se pridruže OFS-u!








